Fhsaa Tennis District Assignments

Championship Record Book:boys | girls

Past State Series Assignments:2001-02 | 2002-03 | 2003-04 | 2004-05 | 2005-06 | 2006-07 | 2007-08 | 2008-09 | 2009-10 | 2010-11 | 2011-12 | 2012-13 | 2013-14 | 2014-15 | 2015-16 | 2016-17

2016-17 State Series Results

  • Boys Regional Brackets: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Girls Regional Brackets: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Boys State Brackets: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Girls State Brackets: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Individual Tournament: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Team Tournament: 4A | 3A | 2A | 1A

2015-16 State Series Results

  • Boys Regional Brackets: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Girls Regional Brackets: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Boys State Brackets: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Girls State Brackets: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Entire Tournament: 4A | 3A | 2A | 1A

2014-15 State Series Results

  • Boys Regional Brackets: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Girls Regional Brackets: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Boys State Results: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Girls State Results: 4A | 3A | 2A | 1A

2013-14 State Series Results

  • Boys Regional Brackets: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Girls Regional Brackets: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Boys State Results: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Girls State Results: 4A | 3A | 2A | 1A

2012-13 State Series Results

  • Boys Regional Brackets: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Girls Regional Brackets: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Boys State Results: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Girls State Results: 4A | 3A | 2A | 1A

2011-12 State Series Results

  • Boys Regional Brackets: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Girls Regional Brackets: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Boys State Results: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Girls State Results: 4A | 3A | 2A | 1A

2010-11 State Series Results

  • Boys Regional Brackets: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Girls Regional Brackets: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Boys State Results: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Girls State Results: 4A | 3A | 2A | 1A

2009-10 State Series Results

  • Boys Regional Brackets: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Girls Regional Brackets: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Boys State Results: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Girls State Results: 4A | 3A | 2A | 1A

2008-09 State Series Results

  • Boys Regional Brackets: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Girls Regional Brackets: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Boys State Results: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Girls State Results: 4A | 3A | 2A | 1A

2007-08 State Series Results

  • Boys Regional Brackets: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Girls Regional Brackets: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Boys State Results: 4A | 3A | 2A | 1A
  • Girls State Results: 4A | 3A | 2A | 1A

2006-07 State Series Results

2005-06 State Series Results

2004-05 State Series Results

2003-04 State Series Results

2002-03 State Series Results

2001-02 State Series Results

2000-01 State Series Results

The following tentative assignments are for the next four-year cycle for the FHSAA Tennis State Series.

Class 4A | Class 3A | Class 2A | Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

Class 4A

(127 schools)
Fall 2014 student population: 2,131-4,492


REGION 1
(15 schools)


DISTRICT 1
(7 schools)

Buchholz (Gainesville)
Flagler Palm Coast
Fleming Island (Orange Park)
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
West Port (Ocala)

DISTRICT 2
(8 schools)

DeLand
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Seminole (Sanford)
Spruce Creek (Port Orange)
University (Orange City)
Winter Springs

REGION 2
(17 schools)


DISTRICT 3
(9 schools)

Apopka
Dr. Phillips (Orlando)
East Ridge (Clermont)
Evans (Orlando)
Lake Minneola
Ocoee
Olympia (Orlando)
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 4
(8 schools)

Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Hagerty (Oviedo)
Lake Howell (Winter Park)
Oviedo
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
Winter Park

REGION 3
(15 schools)


DISTRICT 5
(7 schools)

Celebration
George Jenkins (Lakeland)
Haines City
Lakeland
Osceola (Kissimmee)
Plant City
Ridge Community (Davenport)

DISTRICT 6
(8 schools)

Bloomingdale (Valrico)
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
Newsome (Lithia)
Riverview (Riverview)
Strawberry Crest (Dover)
Wharton (Tampa)
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)

REGION 4
(16 schools)


DISTRICT 7
(8 schools)

Alonso (Tampa)
Countryside (Clearwater)
George Steinbrenner (Lutz)
Jefferson (Tampa)
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)
Plant (Tampa)
Sickles (Tampa)

DISTRICT 8
(8 schools)

Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
North Port
Northeast (St. Petersburg)
Riverview (Sarasota)
Sarasota
Seminole (Seminole)
St. Petersburg

REGION 5
(12 schools)


DISTRICT 9
(6 schools)

Cypress Creek (Orlando)
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Lake Nona (Orlando)
Oak Ridge (Orlando)
St. Cloud

DISTRICT 10
(6 schools)

Centennial (Port St. Lucie)
Fort Pierce Central
Martin County (Stuart)
Melbourne
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Vero Beach

REGION 6
(14 schools)


DISTRICT 11
(6 schools)

Jupiter
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington

DISTRICT 12
(8 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Forest Hill (West Palm Beach)
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)

REGION 7
(19 schools)


DISTRICT 13
(10 schools)

Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Fort Lauderdale
Monarch (Coconut Creek)
Piper (Sunrise)
Plantation
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 14
(9 schools)

Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
Miramar
Nova (Davie)
South Plantation
West Broward (Pembroke Pines)
Western (Davie)

REGION 8
(19 schools)


DISTRICT 15
(8 schools)

American (Hialeah)
Coral Gables
Dr. Krop (Miami)
Hialeah
Hialeah Gardens
Miami
Miami Beach
North Miami

DISTRICT 16
(11 schools)

Braddock (Miami)
​Columbus (Miami) [boys only]
Coral Reef (Miami)
Ferguson (Miami)
​Lourdes (Miami) [girls only]
Miami Killian
Miami Palmetto
South Dade (Homestead)
South Miami
Southwest Miami
Varela (Miami)

Class 3A

(128 schools)
Fall 2014 student population: 1,575-2,130

REGION 1
(16 schools)


DISTRICT 1
(8 schools)

Escambia (Pensacola)
Gulf Breeze
Milton
Navarre
Tate (Cantonment)
Pace
Pine Forest (Pensacola)
Washington (Pensacola)

DISTRICT 2
(8 schools)

Chiles (Tallahassee)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Fort Walton Beach
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Mosley (Lynn Haven)
Niceville

REGION 2
(15 schools)


DISTRICT 3
(8 schools)

Atlantic Coast (Jacksonville)
Columbia (Lake City)
Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville)
Middleburg
Oakleaf (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville)

DISTRICT 4
(7 schools)

Bartram Trail (St. Johns)
Creekside (St. Johns)
Mainland (Daytona Beach)
Matanzas (Palm Coast)
Nease (Ponte Vedra)
Seabreeze (Daytona Beach)
St. Augustine

REGION 3
(15 schools)


DISTRICT 5
(8 schools)

Forest (Ocala)
Gainesville
Lake Weir (Ocala)
Lecanto
Leesburg
South Lake (Groveland)
Springstead (Spring Hill)
Vanguard (Ocala)

DISTRICT 6
(7 schools)

East Lake (Tarpon Springs)
Freedom (Tampa)
Land O'Lakes
Mitchell (New Port Richey)
Pasco (Dade City)
Sunlake (Land O'Lakes)
Wesley Chapel

REGION 4
(15 schools)


DISTRICT 7
(8 schools)

Deltona [girls only]
East River (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Harmony
Liberty (Kissimmee)
New Smyrna Beach
Pine Ridge (Deltona)
Poinciana (Kissimmee)

DISTRICT 8
(7 schools)

Auburndale
Bartow
Kathleen (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Sebring
Winter Haven

REGION 5
(17 schools)


DISTRICT 9
(9 schools)

Armwood (Seffner)
Blake (Tampa)
Brandon
Chamberlain (Tampa)
Gaither (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
King (Tampa)
Leto (Tampa)
Tampa Bay Tech

DISTRICT 10
(8 schools)

Boca Ciega (Gulfport)
Braden River (Bradenton)
Clearwater
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Largo
Lennard (Ruskin)
Osceola (Seminole)
Palmetto

REGION 6
(16 schools)


DISTRICT 11
(8 schools)

Cape Coral
Charlotte (Punta Gorda)
Fort Myers
Ida Baker (Cape Coral)
North Fort Myers
Port Charlotte
Riverdale (Fort Myers)
Venice

DISTRICT 12
(8 schools)

Barron Collier (Naples)
Estero
Golden Gate (Naples)
Gulf Coast (Naples)
Lehigh (Lehigh Acres)
Naples
Palmetto Ridge (Naples)
South Fort Myers

REGION 7
(16 schools)


DISTRICT 13
(7 schools)

Bayside (Palm Bay)
Eau Gallie (Melbourne)
Heritage (Palm Bay)
Merritt Island
Palm Bay (Melbourne)
Sebastian River (Sebastian)
Viera (Melbourne)

DISTRICT 14
(9 schools)

Blanche Ely (Pompano Beach)
Boynton Beach
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Jensen Beach
Okeechobee
Olympic Heights (Boca Raton)
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
South Fork (Stuart)
West Boca Raton

REGION 8
(18 schools)


DISTRICT 15
(9 schools)

Dillard (Fort Lauderdale)
Hialeah-Miami Lakes
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Miami Carol City
Miami Central
Mourning (North Miami)
North Miami Beach
Pembroke Pines Charter
South Broward (Hollywood)

DISTRICT 16
(9 schools)

Belen Jesuit (Miami) [boys only]
Doral (Miami)
Miami Jackson
Miami Northwestern
Miami Southridge
Miami Springs
Miami Sunset
Reagan (Doral)
TERRA Institute (Miami)

Class 2A

(124 schools)
Fall 2014 student population: 632-1,574

REGION 1
(12 schools)


DISTRICT 1
(6 schools)

Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City)
Pensacola
Rutherford (Panama City)
Walton (DeFuniak Springs)
West Florida (Pensacola)

DISTRICT 2
(6 schools)

Baker County (Glen St. Mary)
Godby (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee)
Suwannee (Live Oak)
Taylor County (Perry)
Wakulla (Crawfordville)

REGION 2
(17 schools)


DISTRICT 3
(9 schools)

Bishop Kenny (Jacksonville)
Fernandina Beach
Paxon (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)
Wolfson (Jacksonville)
Yulee

DISTRICT 4
(8 schools)

Bolles (Jacksonville)
Bradford (Starke)
Clay (Green Cove Springs)
Keystone Heights
Menendez (St. Augustine)
Orange Park
Ponte Vedra
Ridgeview (Orange Park)

REGION 3
(17 schools)


DISTRICT 5
(8 schools)

Belleview
Dunnellon [girls only]
Eastside (Gainesville)
Interlachen
North Marion (Citra)
Palatka
Santa Fe (Alachua)
Villages

DISTRICT 6
(9 schools)

Atlantic (Port Orange)
Bishop Moore (Orlando)
Eustis
Jones (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)
Montverde
Mount Dora
Tavares
Umatilla [girls only]

REGION 4
(15 schools)


DISTRICT 7
(7 schools)

Central (Brooksville)
Citrus (Inverness)
Crystal River
Hernando (Brooksville)
Nature Coast (Brooksville)
Weeki Wachee
Zephyrhills

DISTRICT 8
(8 schools)

Anclote (Holiday)
Dunedin
Fivay (Hudson)
Gulf (New Port Richey)
Hudson
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Tarpon Springs

REGION 5
(14 schools)


DISTRICT 9
(6 schools)

Avon Park
Hardee (Wauchula)
Lake Wales
McKeel (Lakeland)
Mulberry
Tenoroc (Lakeland)

DISTRICT 10
(8 schools)

Gibbs (St. Petersburg)
​Holy Names (Tampa) [girls only]
Jesuit (Tampa) [boys only]
Lakewood (St. Petersburg)
Middleton (Tampa)
Robinson (Tampa)
Spoto (Riverview)
Tampa Catholic

REGION 6
(16 schools)


DISTRICT 11
(6 schools)

Bayshore (Bradenton)
Booker (Sarasota)
DeSoto County (Arcadia)
Lake Placid
Lemon Bay (Englewood)
Southeast (Bradenton)

DISTRICT 12
(10 schools)

Bishop Verot (Fort Myers)
Cypress Lake (Fort Myers)
Dunbar (Fort Myers)
Gateway Charter (Fort Myers)
Immokalee
Island Coast (Cape Coral)
LaBelle
Lely (Naples)
Mariner (Cape Coral)
Oasis (Cape Coral)

REGION 7
(18 schools)


DISTRICT 13
(10 schools)

Astronaut (Titusville)
Cocoa
Cocoa Beach
Fort Pierce Westwood
Lincoln Park (Fort Pierce)
Port St. Lucie
Rockledge
Satellite (Satellite Beach)
Space Coast (Cocoa)
Titusville

DISTRICT 14
(8 schools)

American Heritage (Delray Beach)
Clewiston
Coconut Creek
Coral Springs Charter
Dreyfoos (West Palm Beach)
Glades Central (Belle Glade)
North Broward Prep (Coconut Creek)
Suncoast (Riviera Beach)

REGION 8
(15 schools)


DISTRICT 15
(8 schools)

American Heritage (Plantation)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Hallandale [girls only]
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach
Somerset Academy (Pembroke Pines)
University School (Davie)

DISTRICT 16
(7 schools)

Coral Shores (Tavernier)
Gulliver Prep (Pinecrest)
Immaculata-LaSalle (Miami)
Key West
MAST (Key Biscayne)
Monsignor Pace (Miami)
St. Brendan (Miami)

Class 1A

(127 schools)
Fall 2014 student population: 64-631

REGION 1
(13 schools)


DISTRICT 1
(6 schools)

Freeport
Jay
North Bay Haven (Panama City)
Pensacola Catholic
Rocky Bayou Christian (Niceville)
South Walton (Santa Rosa Beach)

DISTRICT 2
(7 schools)

Community Christian (Tallahassee)
Florida High (Tallahassee)
John Paul II (Tallahassee)
Maclay (Tallahassee)
Madison County (Madison)
Munroe (Quincy) [girls only]
North Florida Christian (Tallahassee)

REGION 2
(16 schools)


DISTRICT 3
(8 schools)

Bishop Snyder (Jacksonville)
Christ's Church Academy (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville)
Providence (Jacksonville)
St. Johns Country Day (Orange Park)
St. Joseph (St. Augustine)
Trinity Christian (Jacksonville)
Union County (Lake Butler)

DISTRICT 4
(8 schools)

First Academy-Leesburg
Mount Dora Christian
Newberry [girls only]
Oak Hall (Gainesville)
P. K. Yonge (Gainesville)
St. Francis (Gainesville)
St. John Lutheran (Ocala) [girls only]
Trinity Catholic (Ocala)

REGION 3
(19 schools)


DISTRICT 5
(9 schools)

Circle Christian (Winter Park)
Crescent City [girls only]
Father Lopez (Daytona Beach)
First Academy (Orlando)
Geneva (Winter Park)
Lake Mary Prep
Orangewood Christian (Maitland)
The Master's Academy (Oviedo)
Trinity Prep (Winter Park)

DISTRICT 6
(10 schools)

All Saints' (Winter Haven)
Cornerstone Charter (Belle Isle)
Fort Meade
Foundation Academy (Winter Garden)
Frostproof
Lakeland Christian
New Dimensions (Kissimmee) [girls only]
Santa Fe Catholic (Lakeland)
Vanguard (Lake Wales) [boys only]
Windermere Prep

REGION 4
(14 schools)


DISTRICT 7
(7 schools)

Academy at the Lakes (Land O'Lakes)
Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Brooks-DeBartolo (Tampa)
Carrollwood (Tampa)
Citrus Park Christian (Tampa) [girls only]
Hernando Christian (Brooksville)
Seffner Christian

DISTRICT 8
(7 schools)

Berkeley Prep (Tampa)
Calvary Christian (Clearwater)
Cambridge (Tampa)
Clearwater Central Catholic
Indian Rocks Christian (Largo)
Northside Christian (St. Petersburg)
Tampa Prep

REGION 5
(15 schools)


DISTRICT 9
(8 schools)

Admiral Farragut (St. Petersburg)
Bradenton Christian
Canterbury (St. Petersburg)
Cardinal Mooney (Sarasota)
Out-of-Door (Sarasota)
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
St. Petersburg Catholic
St. Stephen's (Bradenton)

DISTRICT 10
(7 schools)

Canterbury (Fort Myers)
Community School (Naples)
Evangelical Christian (Fort Myers)
Marco Island Academy
Seacrest Country Day (Naples)
Southwest Florida Christian (Fort Myers)
St. John Neumann (Naples)

REGION 6
(14 schools)


DISTRICT 11
(7 schools)

Covenant Christian (Palm Bay)
Edgewood (Merritt Island)
Florida Prep (Melbourne)
Holy Trinity (Melbourne)
Melbourne Central Catholic
Merritt Island Christian
West Shore (Melbourne)

DISTRICT 12
(7 schools)

Benjamin (Palm Beach Gardens)
John Carroll (Fort Pierce)
Jupiter Christian
Master's Academy (Vero Beach)
Morningside (Port St. Lucie)
Pine School (Hobe Sound)
St. Edward's (Vero Beach)

REGION 7
(17 schools)


DISTRICT 13
(9 schools)

Berean Christian (West Palm Beach)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
FAU (Boca Raton) [boys only]
Grandview Prep (Boca Raton)
King's Academy (West Palm Beach)
Oxbridge Academy (West Palm Beach)
St. John Paul II (Boca Raton)
St. Andrew's (Boca Raton)
Trinity Christian (Lake Worth) [girls only]

DISTRICT 14
(8 schools)

Boca Raton Christian
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Donna Klein Jewish (Boca Raton)
Posnack (Davie)
Sagemont (Weston)
Sheridan Hills Christian (Hollywood)
Westminster Academy (Fort Lauderdale)
Yeshiva (Boca Raton)

REGION 8
(17 schools)


DISTRICT 15
(8 schools)

Archbishop Curley (Miami)
Chaminade-Madonna (Hollywood)
Dade Christian (Miami)
Divine Savior (Doral)
Doctors Charter (Miami Shores)
Hebrew Academy (Miami Beach)
Hillel (North Miami Beach)
Miami Country Day

DISTRICT 16
(9 schools)

Archimedean (Miami) [girls only]
Carrollton (Miami) [girls only]
International Studies (Miami) [boys only]
Marathon
Palmer Trinity (Palmetto Bay)
Ransom Everglades (Miami)
Riviera Prep (Miami)
SLAM Academy (Miami)
Westminster Christian (Miami)

Independent

(27 schools)
Ambassador Christian (Merritt Island)
Archimedean (Miami)
Baldwin (girls only)
Bell Creek (Riverview)
Brandon Academy
Community Christian (Port Charlotte)
Duval Charter (Jacksonville)
ES International (Naples)
First Christian (High Springs) (girls only)
Florida Deaf and Blind (St. Augustine)
Goleman (Miami)
Hilliard
International Studies (Miami) (girls only)
Keswick Christian (St. Petersburg)
Keystone Prep (Tampa)
Miami Christian
Northeast (Oakland Park)
Odyssey Charter (Palm Bay)
Pahokee (girls only)
Ribault (Jacksonville)
Seacoast Collegiate (Santa Rosa Beach)
Seven Rivers Christian (Lecanto)
Somerset Canyons (Boynton Beach)
Somerset South Miami
St. Andrew's Episcopal (Fort Pierce)
Taylor (Pierson)
Washington (Miami)

One thought on “Fhsaa Tennis District Assignments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *